«Запитуєте - відповідаємо»

Відповіді на запитання, з якими найчастіше звертаються громадяни.

Добрий день! Тиждень тому нашу квартиру затопили сусіди, а ми тільки рік тому зробили ремонт. Які документи і докази потрібно зібрати, щоб подати на сусідів в суд? І що треба говорити, щоб сусіди сплатили вартість ремонту і моральну шкоду? (Сім'я Горобенко, м. Львів)

Для подання позовної заяви до суду про відшкодування матеріальної і моральної завданої затопленням квартири необхідно подати до суду наступні документи: копію паспорта та ідентифікаційного коду власника квартири, копію правовстановлюючого документа на квартиру (свідоцтво про право власності на квартиру, договір купівлі продажу), довідку форми Ф2 про прописку і склад сім’ї (видає ЖЕК), акт обстеження затоплення квартири, де вказано причини і винуватця затоплення (складає ЖЕК), також необхідно додати фото, що підтверджують наслідки затоплення, а якщо є можливість, то слід провести кошторис по затопленню (визначається приватними експертами), обов’язково для того щоб суд прийняв позовну заяву слід платити судовий збір (мінімальна сума 107 грн.).

Здрастуйте! Хочу подарувати синові квартиру. Які документи мені потрібно підготувати для цього? (Пані Ганна, м. Львів)

Для укладання договору дарування буде потрібно підготувати стандартний пакет документів:

 1. Правовстановлюючий документ на нерухомість (акт права власності)
 2. Паспорт
 3. Технічний паспорт на житло
 4. Ідентифікаційний код дарувальника
 5. Витяг прав з реєстру БТІ для відчуження житлоплощі
 6. Довідка про відсутність податкової заборони на передачу прав на майно
 7. Довідка про відсутність арешту на житло з Інформцентру.

Дві останні довідки надає нотаріус, на плечі дарувальника лягає оплата послуг нотаріуса і держмита. Після оформлення договору право власності одержувача подарованої квартири необхідно зареєструвати в БТІ.

У нас утворилася двомісячна заборгованість по електроенергії. Вчора приходили працівники Львівобленерго, сказали, якщо не погасимо заборгованість, квартиру знеструмлять. За підключення потім доведеться платити. Наскільки реальні ці загрози? Чи мають вони право так вчинити через двох місяців несплати? (Вадим Петрович, м. Пустомити)

Працівники Львівобленерго не мають права самовільно відключати квартири від електроживлення, такі дії можуть бути вчинені лише на підставі рішення суду та лише представниками державної виконавчої служби. Таким чином, погрози представників Київобленерго є голослівними і у разі самовільного відключення квартири від електроживлення можуть бути оскаржені в суді.

Добрий день! Зараз всі говорять про відновлення виплати компенсацій за вкладами Ощадбанку ССCP. Як можна подати заявку і які документи мені знадобляться, щоб встати в чергу? (Лещенко Ф. К., м. Винники)

Для отримання виплати компенсації необхідно заповнити спеціальну форму в розділі «Інформація для вкладників Сбербанку колишнього СРСР» на сайті «Ощадбанку» www.oshadbank.com або зателефонувати на «гарячу телефонну лінію» +3-044-364-21-21 та 0-800-212-000. Прийшовши до відділення «Ощадбанку» в призначений день, необхідно буде пред’явити паспорт, ощадну книжку, копії паспорта та ідентифікаційного коду для оформлення пластикової картки (вклади виплачуватимуться тільки за допомогою банківських карт). Потім вкладнику повідомлять день, в який він зможе цю карту отримати.

Чи можна інваліду другої групи від загального захворювання розраховувати на отримання безкоштовної путівки в санаторій? Якщо можна, то на скільки днів і хто буде оплачувати проїзд? (Мазуренко Ольга Іванівна, м. Львів)

Безплатне забезпечення санаторно-курортними путівками інвалідів 2 групи передбачено частиною 4 статті 38 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" за наявності медичних показань. Слід зазначити, що для отримання путівок, інваліди повинні за зареєстрованим місцем проживання перебувати на обліку в органах праці та соціального захисту населення для санаторно-курортного лікування. Такі путівки видаються тривалістю до 24 к.д. з оплатою проїзду до санаторію. Путівки видаються органами праці та соціального захисту населення інвалідам відповідно до медичних рекомендацій з урахуванням пільг, передбачених законодавством для конкретної категорії осіб, в порядку черговості у міру надходження путівок. Для одержання путівки подається заява та медична довідка лікувальної установи за формою N 070/о. 

Мені 65 років, пенсіонер, інвалід 3 групи. Хотів б дізнатися, чи маю я право на встановлення безкоштовного міського телефонного номера, якщо я живу в приватизованій квартирі. (Гуревич Євген Кузьмич, с Солонка )

Пільгове і позачергове встановлення квартирного телефону, відповідно до ст.35 Закону України "Про основи соціальгноо захисту інвалідів в України" мають лише інваліди 1 і 2 групи.

Добрий день! Пише вам Нестеренко Н. В., яка проживає в м. Пустомити. У мене така проблема. Сусіди зверху вже другий рік роблять ремонт, постійно шумлять, стукають, свердлять і т. д. Я намагалася впливати на них умовляннями, але, на жаль, все марно - ще й нецензурно виражаються в мою адресу. Підкажіть, будь ласка, як знайти на них управу і куди звернутися, щоб припинити це неподобство? Чи є закон, який захищає мої права? З нетерпінням чекаю відповіді. (Пані Ніна , м. Пустомити)

Відповідно до Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», з 22:00 до 8:00 шум від будь-яких видів діяльності в житлових приміщеннях не повинен перевищувати рівень, встановлений санітарними нормами. Тобто заборонено гучний спів, викрики, користування звуковідтворювальною апаратурою та іншими джерелами побутового шуму. Проведення ремонтних робіт, що супроводжуються шумом, також забороняється у святкові та вихідні дні — цілодобово. За шум у невстановлений час з перевищенням санітарних норм передбачено адміністративну відповідальність. Відповідно до статті 182 Кодексу України про адміністративні правопорушення, недотримання вимог законодавства чи інших нормативно-правових актів щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму тягне за собою попередження або накладання штрафу на громадян у сумі від 80 до 255 гривень. Для захисту своїх прав Вам необхідно звернутися з заявою до органів міліції, а у разі відсутності реагування, безпосередньо з позовом до суду про припинення протиправних дій та відшкодування завданої шкоди.

Добрий день! Я живу у багатоповерховому будинку із загальним двором. Сусіди тримають у дворі машину. Іноді вночі у машини спрацьовує сигналізація і будить весь будинок. Скажіть, будь ласка, чи передбачено покарання власникам автомобіля, які заважають нам жити? (Новікова К. М., м. Винники)

Відповідно до Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», з 22:00 до 8:00 шум від будь-яких видів діяльності в житлових приміщеннях не повинен перевищувати рівень, встановлений санітарними нормами. Тобто заборонено гучний спів, викрики, користування звуковідтворювальною апаратурою та іншими джерелами побутового шуму. Якщо Ви зможете довести, що сигналізація в авто спрацьовує без належних передумов (самовільно чи систематично), то можли во вести мову про порушення статті 182 Кодексу України про адміністративні правопорушення - недотримання вимог законодавства щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму тягне за собою попередження або накладання штрафу на громадян у сумі від 80 до 255 гривень. Якщо ж буде встановлено, що на майно (авто) справді було вчинено посягання, наслідком чого став гудок сигналізації, то закон на боці власника авто. 

Моя дочка 15-ти років вагітна. Батько відмовляється визнати батьківство, але ми й не наполягаємо - будемо виховувати самі. Чи можу я після народження дитини оформити його на себе? Мені 38 років, я працездатна, працюю завідуючою їдальнею, судимостей і шкідливих звичок не маю. (Зінаїда Вікторівна Пилипченко, м. Броди)

Відповідно до ст.ст. 243-244 Сімейного кодексу України, опіка встановлюється над над дитиною, яка не досягла чотирнадцяти років та залишилися без батьківського піклування. В данному випадку опіка над дитиною може бути встановлена лише в судовому порядку із залученням Вашої 15 літньої доньки. 

Хотіла б задати вам ось яке питання. Я перебуваю на шостому місяці вагітності, але сталося так, що на даний момент я заробляю набагато більше, ніж мій чоловік. Підкажіть, будь ласка, чи можемо ми оформити відпустку по догляду за дитиною не на мене, а на мого чоловіка. І якщо можемо, то які документи він повинен надати? Наперед дякую! (Ольга М., м. Стрий)

Відповідно до частини третьої статті 18 Закону України "Про відпустки" відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустка без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку, можуть бути використані повністю або частинами також батьком дитини, які фактично доглядають за дитиною. При цьому за батьком, які фактично доглядають за дитиною, зберігається право на одержання допомоги в період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Підставою для отримання батьком, який фактично доглядає за дитиною, зазначеної відпустки та одержання допомоги по догляду за дитиною є відповідна заява, що подається ними за місцем роботи. До такої заяви необхідно ще додати довідку з місця роботи матері дитини про те, що мати дитини вийшла на роботу до закінчення строку відпустки та виплату їй допомоги по догляду за дитиною припинено (із зазначенням конкретної дати).

Я написала заяву на звільнення і через пару днів лягла в лікарню. Підкажіть будь ласка, чи потрібно мені після лікарняного відпрацювати 14 днів? Керівник стверджує що потрібно. Чи правий він? (Ірина, м. Мостиська)

Ваш роботодавець не має рації. В статті 38 Кодексу законів про працю України передбачено обов'язок працівника письмово ПОПЕРЕДИТИ про звільнення за 2 тижні, а не "відпрацьовувати". В Україні примусова праця заборонена законодавством. Тому після подання заяви можете перебувати на лікарняному до одужання, на дату звільнення це не вплине. Дні, проведені вами на лікарняному вважаються "відпрацьованими", а днем звільнення буде день закриття лікарняного листка. Закон на Вашому боці. 

Я зустрічалася з молодою людиною і завагітніла від нього. Дізнавшись про це, він мене кинув. Підкажіть будь ласка, чи маю я право в майбутньому вимагати виплату аліментів? (Інна, м. Дрогобич)

Чинним законодавством, зокрема Сімейним кодексом України, передбачено, що жінка має право на виплату аліментів, не зважаючи на факт офіційної реєстрації шлюбу, і снує лише одне застереження, відповідно до якого чоловік має бути вписаний у свідоцтві про народження як батько дитини. Такий запис можливо зробити без його підпису, зі слів матері. Проте, у конкретній ситуації виплата аліментів на користь матері досить малойморівна (ухилення, відсутність постійного джерела доходу, невідоме місце знаходження, тощо).

Мій чоловік купив квартиру в кредит. Півроку тому він погасив кредит. Скажіть будь ласка, чи зможу я після розлучення претендувати на розділ майна? (Пані Катерина, м. Миколаїв)

Відповідно до ч.1 ст. 70 Сімейного кодексу України: «у разі поділу майна, що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя, частки дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначене домовленістю між ними». В даному випадку квартира є спільною сумісною власністю подружжя, при укладенні кредитного договору банк зазвичай вимагає згоду другого з подружжя і вважається, що кредит погашається за спільні кошти. Але, навіть, якщо кредит було укладено до реєстрації шлюбу, і закінчення сплати відбулося при укладеному шлюбі, то і в такому випадку дружина має право на частку у спірній квартирі.

Я одружена, перебуваю на третьому місяці вагітності. Чи маю я право подати на розлучення? (Ксенія, м. Самбір)

За чинним законодавством позов про розірвання шлюбу не може бути пред’явлений будь-ким з подружжя у 2 випадках: вагітності дружини та протягом одного року після народження дитини. Також чоловік або дружина мають право пред’явити позов про розірвання шлюбу до досягнення дитиною одного року, якщо батьківство щодо неї визнане іншою особою або за рішенням суду відомості про батька дитини виключено із актового запису про народження дитини. Ви можете подати позов про розірвання шлюбу протягом вагітності лише, якщо батьківство зачатої дитини визнане іншою особою у встановленому порядку шляхом подання заяви про визнання батьківства. Інших варіантів чинне законодавство не допускає.

Ми з чоловіком працюємо в одній сфері діяльності -реставруємо старовинні меблі. Також нас збіднює спільне хобі - ми колекціонуємо старовинне рушницю. Скажіть будь ласка, кому в разі розлучення дістанеться колекція, а також всі кошти необхідні для нашої роботи? (Наталя, м. Золочів)

Відповідно до Цивільного кодексу України, майно, яке було набуте подружжям за час спільного проживання вважається спільною сумісною власністю. Відповідно до ч.1 ст. 70 Сімейного кодексу України: «у разі поділу майна, що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя, частки дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначене домовленістю між ними». Тобто, розподіл колекції відбуватиметься у рівних частках, проте, якщо це фізично не можливо, то, відповідно до 69 статті Сімейного кодексу, дружина і чоловік мають право розділити майно за взаємною згодою, подавши до суду підписану ними угоду про розподіл спільного майна.

Я живу в 9-поверховому будинку. Ось уже майже рік мешканці будинку самостійно прибирають у під'їзді. ЖЕК чомусь не бажає виконувати свої обов'язки. Чула, що зараз "модно" створювати ОСББ? Розкажіть, про права та обов'язки жителів, які організували ОСББ і що для цього потрібно. (Пані Валентина, м. Львів)

Для створення ОСББ співвласники будинку повинні дотримуватись такої послідовності дій:

 1. Створити ініціативну групу з не менше трьох власників приміщень. Така група не обирається і не затверджується, а є самопризначеною.
 2. Ініціативна група розробляє статут ОСББ на основі Типового статуту.
 3. Ініціативна група складає список власників (співвласників) квартир і нежитлових приміщень згідно їх правовстановлюючих документів на ці приміщення.
 4. Ініціативна група проводить роз'яснювальну роботу серед власників приміщень, надає можливість ознайомитись з проектом статуту, при необхідності проводить попередні інформаційні збори.
 5. Ініціативна група призначає дату, місце проведення установчих зборів і повідомляє про це власників приміщень не менш ніж за 14 днів.
 6. З документами затвердженими на загальних зборах слід звертатися до органу реєстрації (виконавчий комітет відповідної ради, результатом чого стане отримання свідоцтва про держреєстрацію.

Переваги ОСББ :

 • самостійна участь у формуванні свого бюджету;
 • визначення об'ємів внесків на зміст будинку;
 • вибір представників робочих спеціальностей, які робитимуть ремонтні роботи; підрядників (вивезення сміття, дезинфекція і ін.) і умови роботи з ними, вплив на якість послуг, що робляться ними, самостійне визначення черговості робіт по поточному ремонту будинку.

Добрий день. Я довгий час працювала перекладачем в київській філії іноземної компанії. Ненормований робочий день, високі вимоги керівництва до виконання службових обов'язків, при цьому ніякого кар'єрного росту і зарплата посередня. Звільнилася і ось вже півроку працюю вдома. З роботодавцем спілкуюся виключно по Інтернету. Турбує одне: я не оформлена офіційно, а це негативно позначиться на соціальних гарантіях і майбутньої пенсії. Чи є можливість працювати дистанційно і при цьому оформити трудову книжку? (Маргарита, м. Стрий)

У такій ситуації є два варіанти дій: стати на облік центру зайнятості і протягом року отримувати виплати по безробіттю і паралельно працювати вдома або стати само зайнятою особою, зареєструватися фізичною особою-підприємцем і самостійно сплачувати за себе податки, у двох випадках трудовий стаж не переривається. 

Ми з чоловіком задумалися про приватизацію квартири моєї бабусі. Скажіть, будь ласка, які документи потрібно для цього підготувати. (сім'я Потапенко, с.Солонка)

Вам потрібно звернути до свого ЖЕКу або ОСББ (ЯК правило звертається сам Наймач, але в деяких випадках потрібна присутність Всіх ОСІБ, Що беруть участь в приватизації). Документи, необхідні для оформлення пріватізації житла:

 • Заява на приватизацію житла;
 • Довідка про склад сім'ї та займані приміщення, оформлені ї завірені ЖЕКом або ОСББ 
 • Орігіналі ї копії паспортів
 • Для неповнолітніх - Свідоцтво про народження и Його Копія
 • За возможности, Оригінал и Копія ордера на житло

У мене скоро весілля, наречена не львів’янка! Після весілля хочу прописати дівчину у себе. Батьки вимагають складання шлюбного договору, щоб у разі розлучення дружину виписати. Квартира приватизована на трьох чоловік - я і мати з батьком. Але я чув, що за законом після розірвання шлюбу дівчину і так можна буде виписати без її згоди. Чи так це? І які документи необхідні для складання шлюбного контракту? (Василь Гречаний, м.Львів)

Якщо Ви прописуєте людину у квартирі, то для того, щоб її виписати необхідна її письмова згода (заява в ЖЕК), якщо такої згоди немає, то виписати особу можна лише через суд. Тобто, навіть після розірвання шлюбу Ви не зможете виписати дівчину без її згоди. Для складання шлюбного контракту необхідні лише паспорт та ідентифікаційний код, всі інші дії нотаріус вчиняє самостійно. 

Добрий день! Кілька тижнів тому я купила пральну машину автомат, в ході, експлуатація якої виявився дефект. У магазині мені запропонували її забрати для тестування / ремонту в сервісному центрі, що може зайняти 2-3 тижні. Я ж хотіла б або поміняти цю машину на аналогічну (або на іншу модель з доплатою), або взагалі розірвати договір купівлі-продажу. Думаю, я маю на це право, але в магазині сказали, що ні. Допоможіть, будь ласка, розібратися. Хто правий? І чи можу я хоча б на період ремонту зажадати іншу пральну машину? (Діана О., м.Борислав)

Відповідно до ч.1 ст. 8 Закону України «Про захист прав споживачів» у разі виявлення протягом встановленого гарантійного строку істотних недоліків (дефектів), які виникли з вини виробника товару (продавця, виконавця), або фальсифікації товару, споживач, має право за своїм вибором вимагати від продавця або виробника: 

 1. розірвання договору та повернення сплаченої за товар грошової суми; 
 2. вимагати заміни товару на такий же товар або на аналогічний, з числа наявних у продавця (виробника), товар.

Якщо ж Важу законну вимогу відмовляються задовольняти, то слід направити письмову претензію продавцю з вашими вимогами, якщо і це не дало результату, то єдиний вихід – позовна заява до суду, в якій, крім вимог щодо заміни товару, маєте право вимагати грошову компенсацію.

Добрий день. Моя колишня дружина дозволяє мені бачитися з моїм трирічним сином тільки у неї вдома або на вулиці. До мене додому (де ми колись проживали разом) вона його не пускає, посилаючись на те, що нібито за законом дитина до 12 років повинен ночувати за місцем постійного проживання. Також забороняє йому спілкуватися з моєю дружиною, ходячи сама складається в цивільному шлюбі. Чи існує таке обмеження в законодавстві? Чи має колишня дружина право диктувати свої умови? (Олександр Шляк, м. Броди)

Подібного обмеження чинне законодавство не містить. Оскільки, Ви батько дитини і сплачуєте аліменти, Ви маєте право брати участь у вихованні своєї дитини і право на спілкування з нею. Режим такого спілкування і відвідин визначається спільним договором між подружжям, затвердженим судом або судовим рішенням про розірвання шлюбу. Якщо такий режим не визначено і особа уникає добровільного його погодження, Ви маєте право вирішити це питання в суд з залученням органів опіки і піклування. 

Добрий день! У центрі перекладів нам втратили свідоцтво про народження дочки (вона народилася в Росії). Крайніх знайти не можемо ... треба відновлювати. Для цього, я так розумію, треба їхати в Росію. Підкажіть, будь ласка, з чого нам почати процедуру відновлення свідоцтва, які документи для цього необхідні. Наперед дякуємо! (Мальчук З. Ф., м.Львів)

Потрібно звернути до інспектора РАЦС в місті, де ви прожіваєте. У РАГСі напісаті заяву про Відновлення документа и віслання вам дубліката Свідоцтва про народження до російського Рацу, Який бачивши Удостоверение. Працівник РАЦС правильно и грамотно Напишіть запит в іншу країну и відправіть Його у РАЦС за місцем відачі орігіналу Свідоцтва про народження. Через кілька тіжнів обов'язково прийде Дублікат Свідоцтва про народження рекомендованого листом на адресу РАЦС вашого Міста. На Вашу надсілається Повідомлення и Запрошення Отримати Дублікат. Відається відновленій документ Особисто в руки в міському бюро ЗАГС вашого Міста, при цьому необхідно буде пред'явити ваш паспорт. Проти, останнім годиною ця процедура Дуже ускладнено, тому допустимі є кож ВАРІАНТ візіту до России для особістої подачі документів.

Добрий день, шановна редакціє! Чи може нічна зміна в держустанові становити 12 годин. Як вона оплачується? І чи можу я вимагати копію трудового договору на руки? (Святослав Б., м.Львів)

За загальним правилом, нічна зміна становить від 6 до 8 годин, залежно від виду діяльності. Проте, в окремих випадках, наприклад охоронець, її тривалість може бути збільшена за домовленістю сторін. Оплата за роботу в нічний час визначається у подвійному розмірі. Якщо Ви укладали трудовий договір, то один примірник (оригінал) з моменту укладення мав бути у Вас, а щодо копії, то її можна вимагати у будь-якому випадку.

На якій підставі я можу позбавити батька моєї дитини батьківських прав? (Аліна, м. Пустомити)

Відповідно до Статті 164 Сімейного кодексу України, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він:

 1. не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров'я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування;
 2. ухиляються від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини;
 3. жорстоко поводяться з дитиною;
 4. є хронічними алкоголіками або наркоманами;
 5. вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва;
 6. засуджені за вчинення умисного злочину щодо дитини.

Рік тому я дала в борг сусідці 2 000 грн. Розписку, природно, я в неї не взяла, так як ми давно приятелювали. Гроші я дала в борг під чесне слово. Вона обіцяла повернути через півроку. Минув рік, а вона робить вигляд, що ніяких грошей не брала і перший раз чує про це. Як мені повернути мої заощадження? Чи прийме суд від мене заяву? (Миколайчук Т., м. Стрий)

Суд заяву від Вас може прийняти, проте, жодних письмових доказів передачі грошей у Вас не має, а рішення суду не може ґрунтуватися лише на свідченнях свідків. Тому, єдиний можливий варіант повернути кошти, це визнання сусідкою свого боргу в суді, що дуже малоймовірно.

У нас утворилася двомісячна заборгованість по електроенергії. Вчора приходили працівники „Львівобленерго”, сказали, якщо не погасимо заборгованість,
квартиру знеструмлять. За підключення потім доведеться платити. Наскільки реальні ці загрози? Чи мають вони право так вчинити через двох місяців несплати? (Вадим Петрович, м. Львів)

Працівники „Львівобленерго” не мають права самовільно відключати квартири від електроживлення, такі дії можуть бути вчинені лише на підставі рішення суду та лише представниками державної виконавчої служби. Таким чином, погрози представників „Львівобленерго” є голослівними і у разі самовільного відключення квартири від електроживлення можуть бути оскаржені в суді.

Новини
День народження Черкас відзначать Ярмарком спорту
19 вересня

День народження Черкас відзначать Ярмарком спорту

В суботу, 20 вересня, на День міста Черкаси вперше відбудеться Ярмарок спорту. Основна частина заходів відбуватиметься в улюбленому місці ві ...

Газета
Газета САМОПОМІЧ (1-7 листопада)
1 листопада 2013

Газета САМОПОМІЧ (1-7 листопада)

Загроза у пляшці молока, стан транспорту у Львові та іншф актуальні проблеми Львова та України ...

Ми у соціальних мережах
 • facebook
 • vkontakte
Свіжий номер